Jak sprawdzić stan układu pomiarowego silnika Rexroth?


Sprawdźmy układ pomiarowy tego silnika. W tym celu wykorzystamy sterownik, który współpracuje z tym silnikiem. Wykorzystujemy Rexroth DKC 03.3. Zasilmy w pierwszej kolejności układ cyfrowy. W tym przypadku zasila się go z 24 volt. Oczywiście sprawdzamy w dokumentacji, gdzie napięcie podać.

Pojawia nam się błąd C204. On oznacza, że nie mamy komunikacji z silnikiem. Może to być spowodowane uszkodzeniem układu pomiarowego, brakiem podłączenia, uszkodzeniem przewodu komunikacyjnego lub uszkodzeniem samego sterownika. W tej chwili tego silnika w ogóle nie podłączyliśmy, więc to jest oczywiste, że ten błąd się pojawi.

Spróbujmy go podłączyć. Okej. Patrzymy. I dalej mamy błąd C204. Czyli coś jest nie tak. Sprawdźmy sobie podłączenia. Tu jest wszystko okej, ale tu nie dopięliśmy wtyczki. Dopnijmy ją i dokręćmy. Sprawdźmy. W tej chwili pojawił się inny błąd. F219 oznacza, że mamy problem z  czujnikiem temperatury. Mamy ten problem, bo go w ogóle nie podłączyliśmy. Ale jeżeli podłączymy i ten błąd dalej będzie się pojawiał, może to oznaczać, że albo mamy uszkodzony przewód, albo uszkodzony sam czujnik temperatury. Podepnijmy go. Dalej mamy błąd F219. Oczywiście źle jest podpięte. W tej chwili falownik pokazał nam informację BB. My, w żargonie serwisowym mówimy, że oznacza to „brak błędów”. Więc możemy uznać, że układ pomiarowy tego silnika jest sprawny.

Oczywiście to dalej nie jest rzetelny pomiar, ponieważ nie wykonaliśmy przebiegów sygnałowych układu pomiarowego. Są to jednak sposoby jak najbardziej prawidłowe dla testów na maszynie. Możemy też próbować podmieniać silniki, sterowniki, oczywiście na tego samego typu, żeby nie porobić sobie zamieszania z pamięciami, parametrami. Sprawdzajmy, które elementy mogą być uszkodzone – czy to jest sterownik czy silnik. 

W naszym serwisie naprawiamy silniki nawet w jeden dzień. 

Skontaktuj się z konsultantem: +48 71 325 15 05. 

RGB Elektronika Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

ul. Jana Długosza 2-6
51-162 Wrocław

E-mail: biuro@rgbelektronika.pl
TEL: +48 71 325 15 05
NIP: PL8951985034
KRS: 0000750271

Bądź na bieżąco

Odwiedź nasze social media